História chovateľskej stanice NEGRO TESORO

 

Našu chovateľskú stanicu „NEGRO TESORO“ sme založili v roku 2011 a názov vyberali skôr deti ako my. Nebudem klamať, keď napíšem, že sme skúšali rôzne názvy v angličtine, no voľných ich na výber veľa nebolo. Nakoľko sme však našu chovateľskú stanicu zakladali s našou vtedy 2 ročnou čiernou fenkou Labrador retrievera, Larou, ktorá bola našim pokladom, názov padol na čierny poklad (v španielčine NEGRO TESORO).

Lara odchovala svoj jediný vrh pri ktorom sa jej narodilo osem krásnych šteniatok.

V roku 2021 sme si už k našej staručkej, 14 ročnej Lare zaobstarali povahovo podobnú rasu psa, ktorý nepĺzne, je menší a ľahší a má veľmi rád vodu a pachové práce – fenku plemena Lagotto Romagnolo.  Tento kučeravý psík sa využíva najmä na hľadanie hľuzoviek, ktoré sa vo svete vysoko cenia, a preto si myslíme, že sú čiernymi pokladmi lesa, teda Negro Tesoro.

 

Niečo o psoch minulých a súčasných

Môj prvý pes bol Berger de Brie (Briard) – Berry. Bola to plavá fenka, ktorá bola veľmi dobre vycvičená a keďže ja som v tých rokoch jazdila na koňoch, tak Berry mala takmer každý víkend perfektnú cvalovú vychádzku, kde ja som bola na koni a ona vedľa môjho koňa bežala. Dokonca preskakovala meter vysoké prekážky, ktoré mali problém preskočiť niektoré kone. Bol to naozaj úžasný pes.

Druhým psom bol Yorkshire Terrier – Pancho Pancha a tretím psom bola k deťom kúpená čierna fenka Labrador retrievera – Lara, ktorá je tu s nami v rodinnom dome od roku 2008 až po súčasnosť (2022).

V septembri 2021 sme si k Lare priviezli priamo z Talianska malú huňatú a kučeravú bielo-hnedú „ovečku“ Melissu (Lagotto Romagnolo) z chovateľskej stanice DEI GIOIOSI RUBACUORI od výborného chovateľa Maurizio Marcelli. Dúfame, že s Melissou budeme vedieť založiť úspešný chov Lagottov na Slovensku. A veríme, že sa bude mať Melissa u nás tak dobre, ako sa má u nás 14 rokov aj Lara.