História plemena Lagotto Romagnolo

Lagotto Romagnolo (Lah-gah‘-to Ro-man-yo‘-lo), je stredne veľké prastaré pracovné plemeno zo severného Talianska a je považované za najstaršieho možného predka všetkých vodných psov.

Od etruských čias (7. storočie pred Kristom) existuje malé plemeno kačacieho retrievera ako odlišný typ psa v rozsiahlych močiaroch Romagna v severovýchodnom Taliansku. Po stáročia pomáhal svojim roľníckym pánom pri love vodného vtáctva, ale keď sa koncom devätnásteho storočia začalo rozsiahle odvodňovanie močiarov, starodávna funkcia Lagotta sa začala meniť. Obrovské kŕdle vodného vtáctva zmizli a Romagnolo čoraz viac využívalo svojich psov na hľadanie veľmi cenenej a chutnej podzemnej hľuzy známej ako hľuzovka. Zlato, či poklad lesov je biela a čierna hľuzovka.

Schopnosť lagotta loviť na neprístupných miestach spojená s jeho fenomenálnymi čuchovými schopnosťami čoskoro viedla k tomu, že bol krížený s inými plemenami, aby im dodal svoje lovecké schopnosti a svoj prístupný charakter. Tak sa vysoká úroveň homogenity (výsledok storočí príbuzenského kríženia v močiaroch) postupne zmenšovala a zatiaľ čo počet Lagottov stúpal, rástli aj rozdiely v ich vzhľade. Napriek tomu, že začiatkom 70. rokov minulého storočia išlo o také starobylé plemeno, odhadovalo sa, že v Romagne zostalo sotva dvanásť čistokrvných lagottov.

Našťastie predtým, ako plemeno úplne zmizlo, sa skupina pozostávajúca z chovateľov, veterinárov a milovníkov psov rozhodla zachrániť svoje jediné pôvodné plemeno pred vyhynutím. Viac ako 20 rokov vzdelávali a radili majiteľom Lagottov a starostlivo zaznamenávali morfologické detaily stoviek Lagottov. Postupne bolo plemeno očistené a obnovené do svojho homogénneho typu, aj keď s dôrazom na novú úlohu Lagotta ako hľadača hľuzoviek. V roku 1993 bolo venovanie Romagnolo ich prastarému malému lovcovi kačíc, ktorý sa stal hľadačom hľuzoviek, odmenené, keď ENCI (The Italian Kennel Club) udelil Lagottom oficiálne uznanie. FCI (medzinárodná organizácia, ktorá riadi plemenné psy vo všetkých krajinách okrem USA a Veľkej Británie) uznala Lagotta v októbri 1995 a pridala k jeho menu Romagnolo na označenie jeho pôvodu.

Dnes je Lagotto Romagnolo jedinečný, pretože je jediným čistokrvným psom na svete uznávaným ako špecializovaný vyhľadávač hľuzoviek, napriek tomu, že si zachováva všetky vlastnosti vodného retrievera. Lagotto Romagnolo sú dokonalí a výnimočne odolní plavci schopní pracovať dlhé hodiny ponorení v ľadovej vode. Pomáha im plávacia blana medzi prstami a dvojitá srsť, ktorá pokrýva celé telo. Dokonca aj vnútro jeho uší je pokryté hustou srsťou, aby sa zabránilo vniknutiu vody do jeho vnútorného ucha pri potápaní.

Rozšírenie plemena do krajín, kde hľuzovka neexistuje, alebo je jej zber zakázaný, okamžite vyvolalo otázku pracovnej funkcie lagotta v týchto krajinách.  Taliansko je za zachovanie  Lagotto Romagnolo s jeho súčasnými pracovnými schopnosťami (vyhľadávanie hľuzoviek) a to považuje za jeho prvoradý význam. V októbri 1998 pri založení Svetovej únie Lagotto v Taliansku tak prišlo rozhodnutie schválené Talianskym chovateľským klubom, že funkcia Lagotto Romagnolo v krajinách, v ktorých nie je hľuzovka, má zostať takým, akým bol od nepamäti – vodným retrieverom.